Wydarzenia

Święto Ogrodów 2017

Festiwal Święto Ogrodów po raz czwarty zawitał do Kwiatonowic. 10 czerwca….

Święto Ogrodów

Festiwal Święto Ogrodów www.swietoogrodow.pl jest wspólną inicjatywą wielu osób, instytucji i organizacji w Małopolsce. Jego pomysłodawcami i głównymi organizatorami są Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa” i Stowarzyszenie „Ogrody Sztuki”. Ideą święta jest prezentacja terenów zielonych — skwerów, ogrodów, parków, niejednokrotnie na co dzień niedostępnych — i realizowanie w nich wydarzeń artystycznych. Łączenie natury i kultury.

Ogród kwiatonowicki brał udział w Święcie Ogrodów już trzykrotnie (2011, 2013, 2015), przed nami czwarta odsłona, 10 czerwca 2017 roku, w sobotę, w godzinach 13.00–18.00. Szczegółowy program niebawem, już dziś zapraszamy!
RTVG Archiwum 2015–06–15

Ogólnopolskie Biesiady Bibliofilskie

Z bibliofilstwem oboje jesteśmy związani od lat. W znaczeniu kolekcjonerskim, ale przede wszystkim — towarzyskim. Z tego środowiska wywodzi się liczna grupa naszych przyjaciół, w „miejskim okresie życia” aktywnie działaliśmy w bibliofilskich towarzystwach — krakowskim i łódzkim. Teraz jesteśmy szczęśliwi, że grono zaprzyjaźnionych komilitonów księgolubów przyjeżdża do Kwiatonowic, pokonując nierzadko drogę przez całą Polskę, a przynajmniej przez pół kraju.

Ogólnopolskie Biesiady Bibliofilskie organizujemy corocznie u schyłku lata. Przez trzy dni gościmy zwykle 20-25 osób, każdorazowo wymyślając program z innym tematem przewodnim (np. cerkiewnym, fredrowskim, uzdrowiskowym), dbając jednocześnie o ciekawy wątek bibliofilski (np. kolekcja starodruków cyrylickich, historia Liny Bögli, dworskie księgozbiory). Kto chociaż raz zagłębił się w bibliofilski światek, wie, że jest to towarzystwo skłonne do zabawy, więc chociaż Biesiady trwają tylko trzy dni, jest co wspominać aż do następnego roku i kolejnego spotkania.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

To był niezwykły rok. Bowiem cały rok trwały przygotowania do udziału kwiatonowickiego dworu w XVIII Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego! Autorka towarzyszącej Dniom książki, Katarzyna Kobylarczyk, odwiedziła nas już w lipcu 2015 roku, by zebrać materiały do szkicu o Linie Bögli. A potem — projektowanie plenerowej wystawy planszowej, drobiazgowe uzgadnianie programu, decyzja o wznowieniu książki Liny w pierwotnym polskim przekładzie Marii Świderskiej, poszukiwanie sponsorów na to radosne, szalone przedsięwzięcie, zaproszenie artystów, którzy otworzyli swoje stoiska w ogrodzie, coś dla ciała — czyli restauracja „Stary Dworek” z Szymbarku tym razem na gościnnych występach w Kwiatonowicach, ostatnie uzgodnienia z wydawczynią książki co do kształtu wieczoru promocyjnego, montaż wystawy, zaklinanie pogody, spotkanie z wolontariuszami Małopolskiego Instytutu Kultury, mózgu całego przedsięwzięcia, dziesiątki innych koniecznych prac.

I wreszcie — słoneczny poranek 28 maja 2016 roku — dzień pierwszy. Przyjazd Judith Arlt z Niemiec i Bernharda (powinowatego Liny, ostatniego, który ją jeszcze znał i pamięta) ze Szwajcarii. Setki gości w ogrodzie, dziesięć grup oprowadzonych po wnętrzach dworu. A wieczorem — promocja Avanti. Listów z podróży naokoło świata,  pierwszej, bestsellerowej książki Liny Bögli. Równie piękny dzień drugi, znów setki gości, znów dziesięć grup zobaczyło wnętrza. Kasper oprowadzał gości po ogrodzie, psy, najpierw zdumione, potem rozdrażnione, wreszcie — znudzone i senne, a to wygrzewały się w pełnym słońcu w ogrodzie, a to wracały do domu po ochłodę.

Wszystko udało się znakomicie. Drogi Małopolski Instytucie Kultury, to zaszczyt i przyjemność pracować z takim zespołem! Paulino, Joanno, Zuzo, Kasiu — dziękujemy! Za wszystko. Drogie wolontariuszki pod wodzą Ani — bez Was nie dalibyśmy rady. Ulu, Igo i Bogdanie, swoimi pięknymi pracami dodaliście ogrodowi urody. Drodzy Goście, znani i nieznani — to Wy sprawiliście, że nasz zbiorowy wysiłek miał sens. Dziękujemy!

dwor
polski